Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

I uge 31 fra 27-07-2024 til 01-08-2024 tog Toke, Normann og Anette til Berlin. 

Lørdag

Gik med at køre derned primært, vi hentede Toke kl 08:00 sharp.

...

Aftenmaden indtog vi på en lokal resturant Gasthaus Krombach med lokal tysk mad.

Søndag

Forgik i Zoo, da butikkerne ikke har åbne om søndagen i Tyskland, så der er ikke så stor en pointe i at "go shopping". Berlin Zoo er ganske flot, en af de helt specielle ting er deres bjerggeder, som har et højt bjerg at klaret rundt på, ganske imponerende.

...

Efterfølgende fik vi en øl i hotellets foyer før vi gik på værelserne.

Mandag

Var der dømt Shopping, og KaDeWe - Kaufhaus des Westens - lå jo lige om hjørnet (det gjorde tøjbutikken Snipes også - et af Tokes mål med turen). Så vi gik på shopping, og Snipes var fint der kom lidt Karl Karni med hjem, men KaDeWee - anbefalet af Peter Ingemann, var noget af en skuffelse for os - mest af alt et tysk Magasin, og med ganske horible priser (med det skriver Ingemann jo også).

...

Om aftenen ville vi spise burgere eller hotdogs på Five Guys - men det så bare trist ud, så Anette fik os på Vapiano - en glimrende oplevelse hvor vi fik en slags Pizza.

Tirsdag

Startede Anette og Normann med at køre til konzentrationslejren Sachsenhausen oppe nord for Berlin ved byen Oranienburg. Det var på en gang både skræmmende og facinerende at se lejren, muren tundt om og de velbevarede rekvivelier og historier fra den gang.

...

Resten af dagen forgik på hotellet, og om aftenen spiste Toke og Normann på Vapiano (igen) - denne gang blev det pasta.

Onsdag

Havde vi en flodtur på Spree kl. 12, og vi syntes vi var i god tid, men man ved aldrig helt med trafikken. Vi var dog i god tid og kogte godt i solen i 40 minutter, for at komme på båden og koge 1 time mere.

...

Om aftenen fik vi Thai mad på Miss Pho, det skulle have været sushi, men Thai var nyt for os, så det skulle prøves.

Torsdag

Var hjemtur, - der var ingen problemer eller kø - og vi fik shoppet Pepsi Max og lignende ved Otto Duborg.

...